Glosy - GLOSA: Vypínejte si své mobilní telefony


matej.zelinka@gmail.com
+420 602 422 821

facebooktwitterinstagramlinkedin

GLOSA: Vypínejte si své mobilní telefonyAsi jste se s podobnou hláškou už setkali. Já ji, především při své práci, slýchám poměrně často. To, čeho jsem byl svědkem nedávno, mě konečně nakoplo k sepsání této glosy.

V rámci naší pracovní náplně jsme s kolegyní vyrazili na další z veřejných divadelních zkoušek. Ty divadla zařazují, aby si herci vyzkoušeli hru před plným hledištěm než se uskuteční její slavnostní premiéra. Režisér většinou sedí mezi diváky a dělá si poznámky, co by se případně ještě dalo vylepšit či změnit. Ve výjimečných případech se může stát, že režisér hru naruší a zastaví, ale to se mi ještě nestalo.

Daleko více se stává, že hru narušují diváci. Ty tvoří převážně studenti nebo důchodci. Člověk by si řekl, že tím rušivým elementem budou studenti. Opak je ale pravdou.

Na začátku divadelního představení zazní ona zmíněná hláška: "prosíme vás, abyste si vypnuli své mobilní telefony a nenarušovali tak děj představení". Při generálkách je také pravidlem, že než samotná hra začne, promluví k divákům navíc samotný režisér a prosbu s vypnutými telefony zazní i od něho. O to více zarážející byly situace na tomto představení.

První zazvonění se odehrálo v první části. Než si postarší paní stihla zpod sedadla vytáhnout kabelku a z ní telefon, přeskákal pan režisér prázdná místa a její hovor odmítl. Následně paní vyvedl ze sálu a po chvíli se vrátil na své místo. To však nebylo vše.

Když děj vrcholil a schylovalo se ke konci představení ozvalo se další zvonění. Tentokrát paní v první řadě. Ta už byla pohotovější a zvonění rychle vypnula. Nicméně po 10 vteřinách se ozvalo zase, a to se ještě asi 5x opakovalo. Pan režisér opět pohotově zakročil a zpoza dveří bylo slyšet jak paní důrazně napomíná.

Jakmile spadla opona, diváci utřeli slzy a vyslechli si proslov pana režiséra, který netradičně vystoupil i na konci. Byla na něm vidět naštvanost. Prozradil nám, že jako umělecký šéf činohry oběma dámám sdělil, že už je nechce v divadle vidět. Není divu. Nejen že to narušilo napětí a zážitek nám divákům, ale bylo to i neuctivé vůči hercům.

Takže prosím vás, když půjdete do divadla, vypněte si své mobilní telefony a nenarušujte děj představení.

Diskuse pro článek GLOSA: Vypínejte si své mobilní telefony:

Přidat komentář:

Nick:

Text:

Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


smt skuteč
hudební skuteč
chrudimka
altus
czech hardcore jumpers